غلطک پرس چیست؟

غلطک پرس چیست؟

علی ذوالفقاری  تاریخ:  دیدگاه: 0  بازدید: 617

غلطک پرس یا غلطک فشار ( pressure roller ) قطعه ای است که در فیوزر پرینتر کاغذ را به سمت هیتر ( گرم کننده ) فشار میدهد تا پودر به خوبی روی کاغذ بچسبد. در هنگام چاپ با پرینتر های خانگی و اداری ( غیر صنعتی ) به علت تک گیربکسه بودن پرینتر ها این قطعه از هنگام کشیده شدن کاغذ به داخل پرینتر و تا آخرین لحظه خروج از آن در حال چرخش و در تماس با هیتر است.

چاپگر لیزری و مراحل چاپ

چاپ لیزری یک فرایند چاپ دیجیتال الکترواستاتیک است. که میتواند متن و گرافیک های با کیفیت تولید می کند، که یک پرتوی لیزر را به پهنای کاغذ بر روی یک استوانه با بار منفی به نام "درام" می گذارد تا تصویری با بار الکتریکی مثبت روی درام تعریف شود. توجه داشته باشید که روی درام فعلا فقط بار مثبت وجود دارد و هیچ جوهر یا پودری روی آن نیست سپس درام با چرخش و با تماس با "مگنت" پودری رنگی (بسته به نوع پرینتر) با بار الکتریکی منفی (تونر) را جمع می کند و تصویر را به کاغذ منتقل می کند، اما این تصویر تشکیل شده از پودر میباشد که ماندگاری ندارد و در صورت تکان خوردن کاغذ و یا تماس کاغذ با اجسام دیگر پودر در هوا پخش میشود و چاپ از بین خواهد رفت. برای حل این مشکل باید پودر ها روی کاغذ بچسبند،

فرآیند پرس خشک

چاپگرهای لیزری از یک فرآیند پرس خشک استفاده می کنند. قطعه ای که فرآیند پرس خشک را در پرینتر های لیزری انجام میدهد فیوزینگ (فیوزر) نام دارد و تشکیل شده از چندین قطعه برای انجام پرس میباشد. یکی از این قطعات غلطک پرس ( pressure roller ) یا غلطک فشار است، هنگامی که پودر از طرف جلوی کاغذ توسط هیتر گرم میشود غلطک فشار از پشت کاغذ و در جهت مخالف هیتر به کاغذ فشار وارد میکند و باعث میشود تونر به صورت کامل و دائمی به روی کاغذ بچسبد، این مرحله آخرین مرحله از قسمت چاپ است و آخرین فرآیند چاپگر مربوط به قطعات خارج کننده برگه از پرینتر میباشد.

پرینتر دو طرفه

در بعضی پرینتر ها مثل HP1320 پس از چاپ برگه از بالای پرینتر خارج شده تا در معرض هوای خنک قرار بگیرد و پس از آن از پشت پرینتر که به علت وجود روزنه های زیاد هوای خنک در گردش است عبور میکند و پس از پشت رو شدن توسط یک غلطک دوباره به قسمت چاپ برمیگردد و اینگونه است که برخی پرینتر ها میتوانند به صورت دو رو چاپ کنند

غلطک پرس و مشخصات

غلطک پرس یا غلطک فشار ( pressure roller ) قطعه ای است که در فیوزر پرینتر کاغذ را به سمت هیتر ( گرم کننده ) فشار میدهد تا پودر به خوبی روی کاغذ بچسبد. در هنگام چاپ با پرینتر های خانگی و اداری ( غیر صنعتی ) به علت تک گیربکسه بودن پرینتر ها این قطعه از هنگام کشیده شدن کاغذ به داخل پرینتر و تا آخرین لحظه خروج از آن در حال چرخش و در تماس با هیتر است.

این غلطک در اصل یک شفت فلزی ( میله فولادی یا آلومینیوم ) است که با لاستیک، پلاستیک، پلی اورتان، پلی آمید، فیبر، فوم، اسفنج های پلی استرو یا دیگر الایه های نرم یا بالشتک های مایع روکش شده و در لایه آخر آن ممکن است از پلاستیک های نسوز و یا ورقه های بسیار باریک فلزی استفاده شده باشد که در مجاورت هیتر و گرمای آن نسوزند.

خرابی غلطک پرس

غلطک پرس یکی از موارد مصرفی پرینتر به حساب می آید اما مدت زمان استفاده آن بسته به نوع کارکرد و تعداد پرینتر ها و زمان بین پرینت ها متفاوت است.

این غلطک ممکن است به علت کار مداوم پرینتر از شدت گرمای زیاد هیتر کمی شل شده و یا پوسته آن چروکیده شود و در پرس کردن اختلال ایجاد کند.

این غلطک ممکن است به علت استفاده از کاغذ های نامناسب با لبه برش تیز ساییده شود و ممکن است تحت فشار و گرما تکه تکه شود.

این غلطک ممکن است به علت خرابی گیربکس پرینتر کمی دیرتر و یا زودتر عمل کند و یا اصلا چرخش نداشته باشد بنابراین توسط هیتر میسوزد.

ممکن از کاغذی که پرینتر شده باشد را دوباره داخل پرینتر بگذارید و به علت گرم بودن کاغذ به دور هیتر و یا غلطک پرینتر پیچیده شود و فیوزینگ پرینتر را کلا خراب کند.

و اما بیشترین مقدار خرابی غلطک پرس و فیلم فیوزینگ مربوط به استفاده از کاغذ ها دارای منگنه، چسب، غلط گیر میباشد که این 3 مورد نابود کننده ترین چیز برای پرینتر های لیزری هستند.

استفاده از کاغذ دارای منگنه، چسب، غلط گیر، تمبر در پرینتر لیزری

این باور غلط بسیار بزرگی است که منگنه و یا اجسام اضافه روی کاغذ به پرینتر آسیبی وارد نمیکند. استفاده از کاغذ منگنه دار ممکن است به طور اتفاقی برای یک یا دفعات محدودی به پرینتر آسیب وارد نکند اما ممکن است منگنه از جهتی وارد فیوزر شود که غلطک پرس را پاره و یا فیلم هیتر ( فیلم فیوزینگ ) را پاره کند. همچنین استفاده از برگه های تمبر دار و چسب دار به علت گرم شدن داخل پرینتر ممکن است چسب یا تمبر از کاغذ جدا شده و روی غلطک پرس و یا فیلم هیتر بچسبد و پس از سوختن خرابی زیادی به بار بیاورد.
استفاده از برگه های دارای لاک یا رول غلط گیر در پرینتر هم به علت گرم شدن و پرس شدن کاغذ در پرینتر باعث جدا شدن گچ از روی کاغذ شده و پودر کچ باقیمانده داخل پرینتر رفته رفته میتواند به تمامی قطعات داخلی پرینتر آسیب وارد کند.

بوش پرس

در اکثر پرینتر های اداری و خانگی این غلطک روی یک شاسی فولادی و بدون استفاده از بیرینگ ها ( بلبرینگ و یاتاقان ) و فقط با استفاده از بوش ( سیلیکونی، سرامیکی، پلاستیکی، پلی استر ) در حال چرخش است و در دو سر شفت این غلطک فنر های بسیار قوی وجود دارد که بوش ها را به سمت هیتر فشار میدهد.
این چرخش و فشار رفته رفته باعث پوسیدگی و ساییدگی بوش ها شده و از قدرت فنر های فیوزر کاسته میشود به همین علت ممکن است پس از مدتی برگه خروجی از پرینتر شما مانند قبل پررنگ و یا برخی اوقات چاپ به خوبی روی کاغذ نچسبیده باشد برای حل این مشکل باید بوش غلطک پرس که به اختصار بوش پرس نام دارد را تعویض کنید که غلطک پرس در جای خود و با فشار مجدد بتواند راحت گردش کند و تونر را به کمک هیتر به کاغذ بچسباند. ( در هنگام تعویض بوش پرس نیازی به تعوضی فنر ها نیست برای بهتر شدن عملکرد فنر ها با ابزار مناسب کمی آنهارا بکشید تا قدرتاش بازگردانی شود )

اختراع غلطک پرس و چاپ لیزری

در سال 1970شرکت Xerox اولین پرینتر لیزری به این شکل را اختراع کرد، و چند سال بعد چاپگرهای لیزری توسط شرکت های IBM ، Canon ، Xerox ، Apple ، Hewlett-Packard و بسیاری برند دیگر در بازار ها  معرفی شدند. این نوع چاپگر ها در طول دهه ها ، با کاهش قیمت ، افزایش کیفیت و سرعت و اضافه شدن امکاناتی چون فکس، کپی، شبکه و ... توسعه یافته اند.

بیشتر بخوانید:

نظر خود را وارد کنید

قوانین ارسال نظر