مخزن چیست؟

مخزن چیست؟

علی ذوالفقاری  تاریخ:  دیدگاه: 0  بازدید: 477

مخزن جوهر پرینتر یا CISS (تانک جوهر) جایگزینی ارزان قیمت برای کارتریج پرینترهای جوهرافشان است. در مقایسه با کارتریج های مرسوم، CISS از مخزن های جوهر با حجم بسیار بیشتری (حدود 100 میلی لیتر برای هر رنگ) استفاده می کنند. CISS ها را می توان مجددا با جوهر پرنمود.

مخزن و جزئیات

تانک جوهر یا مخزن جوهر پرینتر جایگزینی ارزان قیمت برای کارتریج پرینترهای جوهرافشان است که هزینه‌ی ملزومات چاپ را نسبت به حجم مصرف، گاه تا یک‌ دهم کاهش می‌دهد. این مخازن جوهر به آسانی قابل خرید و شارژ کردن هستند.

کارتریج دائمی

به تانک جوهر به غلط ، اصطلاحاً کارتریج دایمی هم می‌گویند اما کارتریج دائمی در اصل به همان شکل کارتریج اصلی دستگاه میباشد با این تفاوت که قابلیت شارژ مجدد را داراست و هر بار که وارد دستگاه میشود شمارنده آن 0 شده و دستگاه پیام " کارتریج جدید وارد شد" را نشان خواهد داد این کارتریج ها برای پرینترهای جوهر افشان  “اپسون”، “کانن” و تا حدودی “اچ پی” ساخته می‌شوند و به آنها کارتریج قابل شارژ یا کارتریج دائمی میگویند.

هزینه مصرفی مخزن

استفاده از این مخزن ها هزینه مواد مصرفی پرینتر را تا یک دهم کاهش می دهد. همچنین استفاده از CISS این قابلیت را به کاربران می دهد تا بتوانند از جوهرهای متنوعی مانند جوهر Sublimation یا Pigment و ... استفاده کنند.

انتخاب جوهر

بیشتر CISS ها برای پرینتر های Epson، Hp و Canon در مدلها و اشکال مختلف تولید می شوند ولی تمامی آنها دارای ساختار مشابهی هستند، یک CISS از تعدادی مخزن جوهر که که با لوله های باریک به هد پرینتر متصل می شود تشکیل می شوند. 
استفاده کنندگان CISS باید در انتخاب و خرید جوهر دقت کنند زیرا استفاده از جوهرهای بی کیفیت می تواند به پرینتر صدمه بزند.

ساختار مخزن ها

تانک جوهر دارای مخازن جوهری است که با لوله‌هایی ظریف به قسمت هد پرینتر متصل می‌شوند، در هر تانک حدود 80 تا 100 ml جوهر هست و تانک جوهر 4 مخزنه حدود 400 ml گنجایش جوهر خواهد داشت و قادر خواهید بود بین 3 تا 5 هزار برگ پرینت بگیرید (البته با احتساب معیار استاندارد 5 درصد یک صفحه‌ A4). از دیگر مزایای تانک جوهر ، امکان استفاده از تنوع رنگ بیشتر می‌باشد، اما مواردی هست که باید حتماً در استفاده از تانک جوهر بدانید، در غیر این صورت پرینترتان مشکل پیدا خواهد کرد:

روش پر کردن مخزن جوهر پرینتر

برای پُر کردن جوهر ، درپوش بزرگ را باز کرده و مخزن را پر کنید. در تانک جوهرهایی که دو سرپوش دارند باید در حالت پر کردن جوهر ، درپوش بزرگ، باز و درپوش کوچک بسته باشد و هنگامی که پرینتر در حال کار است درپوش‌های کوچک باید باز و درپوش‌های بزرگ باید بسته باشند.

تانک جوهر و پرینتر باید دقیقاً هم‌ سطح پرینتر باشند و نسبت به دستگاه هم بالا یا پایین قرار نگیرند.

ظرفیت چاپ پرینتر های مخزن دار

بسته به ظرفیت پرینترتان، بعد از چاپ 50 الی 150 صفحه، چراغ‌ های B و C روشن خواهند شد و در صفحه‌ی نمایش هشدار اتمام مرکب را مشاهده خواهید کرد. دکمه‌ی قرمز (مثلث برعکس) پرینتر را 10 ثانیه فشار داده و نگه دارید. پس از آن حتی اگر چراغ‌ های B و C روشن هم بمانند، پرینتر مجدداً شروع به پرینت گرفتن خواهد کرد.

باید در خرید جوهر برای تانک جوهر یا همان Continuos Ink Supply System از کیفیت رنگ‌ ها مطمئن باشید تا پرینترتان صدمه نبیند.

معایب نصب مخزن بر روی پرینتر

پرینت نگرفتن از پرینتر مخزن دار به مدت زیاد قسمت هد پرینتر را مسدود کرده و باعث اعلام خطا توسط پرینتر خواهد شد، به این موارد دقت داشته باشید و از بروز آن جلوگیری کنید.

میزان و وضعیت جوهر را در این روش نباید از طریق کامپیوتر یا خودِ پرینتر کنترل کنید، بلکه باید همیشه باید خودتان مراقب باشید و قبل از اتمام جوهر، مخزن جوهر را پر کنید، در غیر این صورت لوله‌های باریکِ متصل به هد پر از هوا خواهند شد.

اگر پرینتر شما مخزن دار شده و یا به صورت فابریکی سیستم مخزن را داراست باید حداقل دو هفته یکبار یک دستور Clean Head به پرینتر بدهید که طی این فرآیند مقداری جوهر از سمت هد پرینتر کشیده شده و جوهر داخل لوله های مخزن خشک نشود و باعث گرفتگی مسیر مخزن و هد پرینتر نشود

بیشتر بخوانید:

نظر خود را وارد کنید

قوانین ارسال نظر