هد پرینتر چیست؟

هد پرینتر چیست؟

علی ذوالفقاری  تاریخ:  دیدگاه: 0  بازدید: 603

همه پرینتر های جوهر افشان موجود در بازار، یک جزء مشترک دارند و آن “هد چاپ” است. تمامی پرینترهای جوهر افشان کوچک و بزرگ مجهز به هدهای چاپی هستند و به کمک آن جوهر را روی انواع مختلف کاغذها و مواد چاپی منتقل می‏کنند. هدهای چاپی مدرن حاوی اتاقک هایی هستند که محل ذخیره جوهر است و همینطور نازل های کوچکی که جوهر را به بیرون اسپری می ‎کنند.

قبل از اینکه تکنولوژی هد چاپ به وجود بیاید، چاپ از طریق پرس و فشار انجام می‎ شد و در نتیجه بخشی از پرینتر در تماس مستقیم با کاغذ قرار می‎گرفت. این فرآیند اغلب نامرتب و گران بوده و پرسها گاهی بسیار بزرگ بودند. هد های چاپی مدرن در تماس مستقیم با مواد چاپی قرار نمی‎ گیرند و این امر باعث کاهش نامرتبی و خرابی چاپ و در نتیجه کاهش هزینه چاپ شده است. هد پرینترهای جوهر افشان جوهر را روی کاغذ یا سایر مواد چاپی به روش کنترل شده‎ای اسپری نموده و تصاویر مطلوبی ایجاد می‎ نمایند.

اما هد چاپ دقیقا چطور کار می کند؟ آیا تمام هد های چاپی یک جور هستند؟

با اینکه همه هدها یک کار اساسی انجام می ‎دهند، اما همه آنها یکسان نیستند. تولید کنندگان مختلف از هد هایی با تکنولوژی‌های متفاوت استفاده می‎ نمایند. در حال حاضر دو نوع هد اصلی برای چاپ وجود دارد که هر کدام از روش های مختلفی برای اسپری کردن جوهر استفاده می ‎کنند. این دو نوع اصلی، هدهای پیزو و حرارتی هستند. در حالی که هر دوی آنها جوهر را به صورت قطره‎ای می‎پاشند، اما روش هایی که طبق آن جوهر به داخل هد کشیده شده و از آن خارج می‎ شود متفاوت است.

تفاوت هد حرارتی و پیزو

هد پرینتر های جوهر افشان پیزو (Piezo)

این هدها در حال حاضر در پرینترهای جوهر افشان اپسون در هر دو فرمت کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می‎گیرند. هد پرینتر های پیزو برای بیرون فرستادن جوهر از نازل، از گرما استفاده نمی‎کنند. آنها در عوض دارای یک لایه – معمولا یک فیلم نازک – هستند که در معرض بار الکتریکی قرار دارد و موجب می شود که فیلم دارای ارتعاش گردد. این لرزش باعث می شود که فیلم با انعطاف و خم شدن، ایجاد فشار نموده و جوهر را از نازل بر روی کاغذ منتقل نماید. توانایی ایجاد لرزش سریع و انعطاف پذیری فیلم اجازه می دهد تا در مورد سرعت فشار دادن جوهر از داخل نازل، کنترل دقیق تری وجود داشته باشد.

هد های چاپی پیزو با طیف گسترده‎ای از جوهرها سازگار هستند، زیرا حین فرآیند چاپ، از گرما استفاده نمی‎ کنند. جوهرهای سازگار با آنها عبارتند از جوهر بر پایه آب، روغن، حلال های سازگار با محیط زیست و حلال هایی بر پایه جوهر. یک هد پرینتر معمولی پیزو دارای 720 نازل برای هر رنگ است و می ‎تواند چندین گذرگاه داشته باشد و سرعت چاپ را کاهش دهد.

هد های چاپی پیزو می‎ توانند اندازه قطره جوهر را کنترل نمایند. کنترل اندازه قطره جوهر از آن جهت دارای اهمیت است که در بعضی از اپلیکیشنها، استفاده از قطره‎هایی با اندازه‎های کوچکتر، می ‎تواند وضوح چاپ را افزایش دهد. هدهای چاپی پیزو عمر طولانی تری دارند و طوری طراحی شده اند که به اندازه خود پرینتر عمر کنند (معمولا حدود 3-5 سال). اگر هد چاپ پیزو نیاز به تعویض داشته باشد، هزینه آن نسبتا بیشتر است و برای تعویض نیاز به یک متخصص فنی معتبر دارد.

هد پرینتر های حرارتی جوهر افشان (Thermal)

این نوع هد ها که در حال حاضر در پرینترهای جوهر افشان Canon و HP و Brother استفاده می ‎شوند، از حرارت و جوهرهای بر پایه آب برای چاپ استفاده می ‎کنند. هدهای حرارتی به جای استفاده از یک غشا مثل فیلم برای ایجاد فشار و فشردن جوهر بر روی کاغذ، از حرارت استفاده می‎ کنند تا جوهر به جوش بیاید و حبابهایی از بخار جوهر تشکیل شود. سپس این حبابها منفجر شده و نیروی لازم را به نازل هد چاپ اعمال می‎ نمایند. بعد از اینکه جوهر از هد خارج شد، محفظه به سرعت سرد شده و این فرآیند تکرار می ‎گردد.

هد پرینترهای حرارتی با جوهرهای آبی یا جوهرهای بر پایه آب سازگار هستند. یک هد پرینتر معمولی حرارتی که در پلاترهای کانن استفاده می شود، دارای 2560 نازل برای هر رنگ است، اما برای رنگ مات سیاه، 5120 نازل وجود دارد. زیرا برای سیاه مات، دو عدد کارتریج مورد نیاز است.

هد پرینتر جوهر افشان حرارتی گاهی ممکن است سریعتر فرسوده شود و این بستگی به میزان چاپ و نوع کاغذهایی دارد که برای چاپ مورد استفاده قرار می ‎گیرند. پرینترهایی که از هدهای حرارتی استفاده می ‎کنند طوری طراحی شده اند که هد آنها قابل تعویض است و می‎ توانند توسط خود کاربر تعویض شوند و نیازی به تماس تلفنی با یک متخصص نیست. به این ترتیب تعویض هدهای چاپی حرارتی کم هزینه است.

بهتر است با توجه به آنچه که می‎ خواهید چاپ کنید، نگاهی به هد چاپی مورد استفاده در پلاتر یا پرینتر مورد نظر خود بیاندازید. هد پرینترهای پیزو اغلب در پلاترهایی که بنرها، علامتها و آگهی ها را چاپ می ‎کنند، استفاده می شود. زیرا می‏ توانند از حلالهای سازگار با محیط زیست و جوهرهای بر پایه نفت استفاده کنند. اهمیت استفاده از جوهر های نفتی در این است که این نوع جوهرها برای کاربردهایی که مربوط به فضای بیرون می ‎شوند، دوام بیشتری را فراهم خواهند کرد. اگر شما قصد چاپ اسناد فنی، متن سخنرانی ها یا پوسترهایی برای ارائه در یک فضای سربسته دارید، می‎ توانید از پلاترهایی با هر دو نوع هد چاپی استفاده نمایید.

کانن ، اپسون، اچ پی و برادر می‎ توانند پرینتر هایی را در طیف گسترده‎ای از اندازه ها که متناسب با هر برنامه‎ای است در اختیارتان قرار دهند.

بیشتر بخوانید:

نظر خود را وارد کنید

قوانین ارسال نظر