پیکاپ پرینتر چیست؟

پیکاپ پرینتر چیست؟

علی ذوالفقاری  تاریخ:  دیدگاه: 0  بازدید: 544

پیکاپ، غلطک پلاستیک مانندی است که بوسیله ی پد زیری آن، کاغذ را به داخل دستگاه می کشد.این فرایند، با یک بار چرخش که به آن درایو کردن می گویند انجام می پذیرد و کاغذ را به داخل سیستم چاپ پرینتر میکشد. لازم به یادآوری است که پیکاپ، بسته به نوع پرینتر، دارای انواع و اندازه های مختلفی می باشد که در ادامه در مورد آن بیشتر توضیح داده شده.

رولر پیکاپ قطعه ای استوانه ای شکل می باشد که درون پرینترهای لیزری قرار می گیرد. کار این قطعه این است که به هنگام کار کردن پرینتر، چرخیده و کاغذ را به درون پرینتر می کشد. رولر پیکاپ نزدیک سینی شماره 1 پرینتر قرار دارد و با غلطیدن کاغذ را به درون پرینتر می کشد. نام دیگر این قطعه کاغذ کش می باشد. کاغذ کش یا پیکاپ از جنس پلاستیک می باشد و دارای شکل استوانه است. سطح بیرونی کاغذ کش دارای یک لایه سیلیکونی می باشد که اصطحکاک بسیار بالایی دارد و به راحتی می تواند کاغذ را به درون پرینتر منتقل کند. رولر پیکاپ با توجه به نوع و مدل پرینتر، در ابعاد و سایزهای مختلف ساخته می شوند.

گاهی اوقات پرینترهای لیزری و قطعه کاغذ کش آن ها دچار مشکلاتی می شوند. به عنوان مثال کاغذ به درون پرینتر کشیده نمیشود، کاغذ به کندی به درون پرینتر منتقل می شود، کاغذ به درون پرینتر کشیده می شود اما از پرینتر خارج نمی شود، کاغذ به درون پرینتر کشیده می شود اما به صورت چروکیده شده خارج می شود و... . تمامی این مشکلات مرتبط با قطعه پیکاپ پرینتر می باشد و برای هر کدام از این مشکلات راه حل هایی وجود دارد.

پرینترهای لیزری 2 عدد رولر پیکاپ و یا کاغذ کش دارند که در صورت بروز مشکل برای هر کدام ممکن است عملکرد پرینترهای لیزری به مشکل بخورد. اگر کاغذ ورودی به پرینتر به درون پرینتر کشیده نمی شود، ممکن است مشکل به خاطر وجود گرد و غبار و یا فرسایش سطح سیلیکونی کاغذ کش در اثر کار زیاد باشد. برای رفع این مشکل باید پیکاپ و یا کاغذ کش پرینتر خود را خارج کرده و آن را تمیز کرده و سرویس کنید و مجددا پرینتر را تست کنید. در صورت عدم رفع مشکل باید رولر پیکاپ جدید برای پرینتر خود تهیه نمایید.

بعضی مواقع کاغذ به راحتی به درون پرینتر منتقل شده و چاپ انجام می گیرد اما هنگام خروج از پرینتر به مشکل می خورد، در این شرایط پیکاپ خروجی پرینتر مشکلی مشابه ذکر شده در بالا دارد و باید پیکاپ پرینتر خود را سروس نمایید. گاهی اوقات کاغذ به درون پرینتر کشیده می شود ولی چروکیده می شود. در حالت ممکن است تکه ای کاغذ و یا شیء خارجی مانند سوزن منگنه درون پرینتر گیر کرده باشد و باعث این مشکل شده باشد. برای حل این مشکل باید پرینتر شما باز شده و شیء خارج شده و پیکاپ پرینتر خود را سرویس نمایید و مجددا پرینتر خود را تست نمایید. توجه داشته باشید که وجود شیء خارجی مانند سوزن منگنه ممکن است علاوه بر کاغذ کش، به قطعات دیگر پرینتر از جمله درام، فیلم فیوزینگ و ... نیز آسیب جدی وارد کند.

بعضی مواقع حالتی پیش می آید که کاغذ کش به درستی کار میکند اما انتقال کاغذ به درون پرینتر به کندی انجام می گیرد. در حالت ممکن است مشکل به خاطر نازک و غیر استاندارد بودن کاغذ باشد که توصیه می شود همواره از کاغذ های استاندارد و اصلی استفاده کنید تا پرینتر شما به مشکل نخورد.

نکته بسیار مهمی که در مورد پرینترهای لیزری و کاغذ کش وجود دارد، این است که شما همواره باید مرتب کاغذ کش پرینتر خود را سرویس و تمیز نمایید تا مشکلات و خرابی های بزرگ برای پرینتر شما به وجود نیاید.

نحوه سرویس و تمیز کردن رولر پیکاپ و کاغذ کش پرینتر:

توجه داشته باشید که برای حفظ سلامتی پرینتر خود و جلوگیری از به وجود آمدن خرابی و مشکلات برای پرینتر خود، باید به صورت مرتب کاغذ کش پرینترهای لیزری را سرویس و تمیز نمایید. برای این کار مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

  1. ابتدا پرینتر و دستگاه چاپگر خود را خاموش نمایید.
  2. منبع تغذیه پرینتر را قطع کرده و از برق بکشید.
  3. قاب پرینتر را باز کرده و کاغذ های سینی را خالی کنید تا مزاحم کارتان نشود.
  4. کارتریج و سپس پیکاپ پرینتر را خارج نمایید.
  5. ابتدا با دستمال تمیز و نم دار، کاغذ کش را به خوبی تمیز کنید
  6. حال با یک دستمال خشک، پیکاپ را خش کرده و اجازه دهید کاملا خش شود.
  7. پیکاپ، کارتریج و قاب پرینتر را سر جای خود نصب کنید.
  8. حال پرینتر را روشن نموده و برای تست یک برگه چاپ نمایید.

در صورتی که با انجام مراحل فوق مشکل کاغذ کش پرینتر شما حل نشد، باید یک قطعه کاغذ کش جدید برای پرینتر خود تهیه نمایید.

بیشتر بخوانید:

نظر خود را وارد کنید

قوانین ارسال نظر